Happylife coaching
żyj szczęśliwie

Czy Ty też czasem zadajesz sobie pytanie gdzie w natłoku codziennych obowiązków jest czas dla rodziny? Nie chodzi o taki czas, kiedy każdy zajmuje się jakimiś swoimi sprawami, albo rozmawia, jednocześnie patrząc w ekran. Chodzi o taki czas, kiedy NAPRAWDĘ jesteśmy razem, słuchamy się nawzajem z uwagą, bez pośpiechu, bez potrzeby dzielenia naszej uwagi na kilka innych czynności, po prostu jesteśmy TU I TERAZ.
Mniej znaczy więcej. Im mniej rzeczy robimy na raz, im mniej myśli rozpamiętujących przeszłość i wychodzących w przyszłość do siebie dopuszczamy, tym więcej dajemy z tego momentu zarówno rodzinie jak i sobie.

Czym jest bycie tu i teraz?

Uważność (mindfulness) to przytomność, bycie w chwili obecnej z pełną uwagą i bez osądzania, czy ta chwila jest dobra, czy zła. To zauważenie mijającej myśli, nazwanie pojawiającej się w nas emocji, zachwyt nad chwilą, dostrzeżenie przelotnego uśmiechu na twarzy dziecka i kształtu chmur na niebie. To przeżywanie życia świadomie.

Dlaczego warto ćwiczyć uważnosc?

Chociażby dlatego, że zmniejsza ilość i siłę negatywnych emocji na rzecz tych pozytywnych, redukuje stres, polepsza pamięć i koncentrację oraz w dużym stopniu poprawia satysfakcję w relacjach.

Dzieci tak szybko rosną, a chwile spędzone razem wydają się być bardzo ulotne. Często, kiedy oglądam zdjęcia, słyszę wymawiane przeze mnie: „Kiedy to było…”. Czas płynie-  tego nie zmienię, ale mogę zmienić sposób, w jaki ten czas wykorzystuję.
A Ty? Ile czasu z Twojego dnia chcesz NAPRAWDĘ dać swoim bliskim? Jak upewnisz się, ze ten czas jest tylko Wasz?

Chcesz zacząć trening uważności? Oto kilka ćwiczeń:

1. Oddychaj świadomie
Za każdym razem, gdy odczuwasz rozproszenie, po prostu skieruj uwagę na oddech. Zauważ wdech, zauważ wydech. Wystarczy 10 takich świadomych oddechów, by wrócić do tu i teraz.

2. Skup uwagę tylko na jednej rzeczy w danym momencie
Kiedy idziesz, skup uwagę na tym jak porusza się Twoje ciało, jak układają się stopy, kiedy dotykają podłoża. Jak całe ciało porusza się do przodu.
Nieważne, co robisz – gotujesz, oddychasz, myjesz zęby – każda z tych czynności może stać się wydarzeniem i treningiem uważności.

3. Wyłącz autopilota
Zrób coś inaczej niż zwykle. Pójdź do pracy inną drogą, popatrz na bliską osobę, jakby to było wasze pierwsze spotkanie. Takie zmiany w codziennej rutynie nadadzą chwilom rangę przeżyć, sprawią, że zerwiesz z rutyną i odzyskasz chwilę obecną.

4. Zauważaj myśli i emocje
Zadawaj sobie co jakiś czas pytania: Jaka jest dla mnie ta chwila? Co teraz czuję? O czym teraz myślę? Takie pytania są jak znak STOP. Uczą samoświadomości i uważności.

Życzę Ci wielu przeżytych świadomie momentów.