Tu akurat odpowiedź jest prosta – nie wstaję, bo nie mam do tego motywacji, lub mówiąc wprost – nie chce mi się 😉

No, ale przypuśćmy, że bardzo, bardzo chcę zacząć regularnie biegać, widzę w tym najlepszy sposób na dojście do mojego celu – zdrowia i kondycji. Postanawiam robić to rano i mam bardzo silną motywację, by zacząć to robić.
No więc pewnego wspaniałego dnia mój budzik dzwoni o 6 rano, ja wstaję pełna energii i idę biegać. Co więcej – robię to regularnie, 3 razy w tygodniu.
Brzmi realnie? Może i tak brzmi, natomiast zapewne wiesz, że nie jest to takie proste.

Co więc jest ważnym łącznikiem pomiędzy momentem podjęcia decyzji, a realizacją postanowień? Czy sama motywacja wystarczy, by odnieść sukces?

Lori Shook bardzo trafnie nazwała 4 rzeczy, których potrzebowałabym, aby zacząć regularnie biegać rano. Mówi o tym tutaj. (tylko wersja po ang).
Są to:

1. Wspomniana już wcześniej MOTYWACJA. Najlepsza jest ta, która zapoczątkowana jest przez „fun” (fajny filmik po ang. o motywacji tutaj ), ale również ta, nakręcana życiowymi celami i wartościami.

2. ZADEKLAROWANIE SIĘ, czyli uświadomienie sobie, że to właśnie tą drogą chcę iść do obranego przeze mnie celu i postanowienie, że to robię. Jeśli czujesz się zobowiązana, jak coś podpiszesz- możesz zawrzeć z sobą kontrakt. Ja lubię podzielić się moim zamierzeniami z innymi. Czuję się wtedy bardziej zobowiązana w stosunku do samej siebie.

3. SAMODYSCYPLINA – to ona pomaga przejść przez trudne momenty. Samodyscyplinę można porównać do mięśnia, który niećwiczony – zanika. A  jak ją ćwiczyć? Od trzymania się na początku małych postanowień. Dla mnie takim początkiem mogłoby być włączanie internetu w komórce 2 godziny po wstaniu z łóżka, zamiast od razu po przebudzeniu. A dla Ciebie? 🙂

4. STRUKTURY – to, co pomaga od zewnątrz. Może to być: plan, kalendarz, lista zadań, przypominacz w telefonie, partner, lub grupa ludzi, którzy, np. biegają razem z nami.
Jeśli myślisz o noworocznych postanowieniach, może już dziś warto spojrzeć na nie przez pryzmat tych czterech punktów.

Życzę Ci realizacji ważnych dla Ciebie postanowień!

P.S. Znalezienie silnej motywacji, zadeklarowanie się, ćwiczenie samodyscypliny w najefektywniejszy dla siebie sposób, stworzenie realnego i idealnego dla siebie planu… to wszystko i dużo, dużo więcej ma miejsce na sesjach coachingowych 🙂