Mam nadzieję, że miałaś okazję skorzystać z tej pięknej pogody w ostatnie dni! Ja mam wystarczająco witaminy D na kolejne kilka tygodni 😉
Jako, że piękna słoneczna pogoda sprzyja relaksowi, to tym bardziej bolesne może być doświadczanie sytuacji, które wywołują wręcz przeciwne emocje.
Tak, chodzi właśnie o stres. Stres to takie wszechobecne słowo w dzisiejszych czasach. To on jest winowajcą wielu chorób, nerwic, depresji, bezsenności, problemów w związku, problemów z zajściem w ciążę, problemów w pracy, w rodzinie… Ale CO TO WŁAŚCIWIE JEST TEN STRES?
Jaka jest Twoja definicja?:)

Dla mnie stres był zawsze wewnętrznym napięciem, które brało się z reakcji mojego organizmu na jakieś wydarzenia, sytuacje, słowa…
No, ale od czego zależy to, jak zareaguje mój organizm? Czy ja mam tak mały wpływ na niego  i nie mogę po prostu zdecydować, że TYM to ja właściwie NIE CHCĘ się denerwować? To byłoby super, prawda?:)

Często za przyczynę stresu uważa się coś lub kogoś,a tak naprawdę napięcie to pochodzi z NASZYCH WYPARTYCH EMOCJI.
Czy na daną sytuację zareagujemy strachem, frustracją, złością, zależy od tego, ile już w nas tych uczuć jest „ZAKOPANYCH”.
Z czasem napór takich stłumionych uczuć zaczynamy odczuwać jako nerwowość, napięcia mięśni karku, bóle głowy, niestrawność, bezsenność, zaburzenia menstruacji, nadciśnienie, alergie…
A DLACZEGO właściwie „ZAKOPUJEMY”, czyli tłumimy i wypieramy emocje? Często towarzyszy im ogromne poczucie winy i strach, że nie jesteśmy w stanie swiadomie przyjąć tego wszystkiego. Dlatego też skutecznie spychamy te emocje w podświadomość. Niestety, mimo, że w podświadomości, to te uczucia dalej są w nas i wpływają na nasze reakcje, odruchy, na to co robimy i myślimy.

Zdarzało Ci się zastanawiać, czemu właśnie tak, a nie inaczej reagujesz na czyjąś opinię o Tobie? Czemu akurat te, a nie inne słowa sprawiają, że się tak bardzo denerwujesz?
TO, CO „ZAKOPANE” DECYDUJE CZĘSTO ZA CIEBIE, CAŁKOWICIE BEZ TWOJEJ ZGODY.
Co więc można z tym zrobić? Jak inaczej „zagospodarować” emocje i jak do tego dojść?
Rozwiązanie już w kolejnym newsletterze w przyszłym mmiesiącu:)